Yazılım Birim Testi(Unit Test) Nedir?

Yazılım birim testi(unit test), bir başka yazılımın işlevlerini(metot, sınıf vs.) çalıştıran bir yazılım yöntemidir. Yazılım birim testi ile test edilen kodun beklenen duruma(durum testi) gelip gelmediğini veya olayların oluş sırasının(davranış testi) çalışıp çalışmadığını kontrol eder.

Yazılım Birim Testlerinin Yararı Nedir?

Yazılım birim testleri(unit test) aracılığı ile programın test edilen parçasının doğru olup olmadığının anlaşılmasında yardımcı olur. Kodlarda yaptığınız değişikliklerin, hata tespitlerinin hızlı bir şekilde tespit etmenizde yardımcı olur. Oluşturduğunuz test birimleri sayesinde testlerinizi manuel yapmak zorunda kalmazsınız. Test sınıflarınızı/metotlarınızı yazarken zaman kaybı görüp üşensekde yeni kod parçaları ve özellikleri geldikçe testin size sağladığı zaman tasarufunun etkisini farkedeceksiniz.

Yazacağımız test metotları sayesinde yazdığımız metotların istediğimiz durumlarını yerine getirip getirmediğini kontrol edebiliriz. Test metotları gözümüzden kaçan veya değişiklikler sonrası oluşan hatalarımızı farkedebilir ve bu sayede kodlarımızda yeniden düzenlemeler(refactoring) yapabiliriz.

Test metotlarımızı ayrı bir proje veya test isimli kaynak dizinlerde tutabiliriz. Basit atamaların olduğu metotları belki test etmemeyi tercih edebilirsiniz fakat yazılmış bir proje için test metotları yazıyorsanız önceliğiniz daha önce sık hata aldığınız veya kritik gözüken metotlardan başlamanız oluşabilecek hataları erkenden görmenizde fayda sağlayackatır. Böylece siz veya ekibinizden biri yeni bir özellik eklediğinde test metotları aracılığı ile değişikliğin kodlarınıza etkisini görebilirsiniz.


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2024 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları