01 – Java JDK Kurulumu

Java geliştirmek için öncelikle JDK indirmeniz ve kurmanız gerekmektedir. Java JDK indirmek için http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html adresine gidiniz.

oracle java se sdk kurulum

 

Karşınıza yukarıda ki gibi ekran gelecektir. JDK Download yazan butona tıklayınız.

java se sdk

Karşınıza bu görüntünün olduğu bir sayfa açılacaktır. İşletim sisteminze uygun olan sürümü indirerip kurulumu yaparak işlemleri tamamlayınız.

Bilgisayar simgesine sağ tıklayın Özellikler -> Gelişmiş Sistem Ayarları -> Ortam Değişkenleri yolunu izleyin karşınıza aşağıdaki gibi pencere açılacaktır.

oracle java jdk

İlk olarak C:\Program Files\Java\ klasörü içerisinde ki jdk klasörünüzğ kapsayan yolu kopyalayın. Ortam Değişkenleri penceresinde ki kullanıcı değişkenleri kısmınad yer alan Yeni düğmesine tıklayın ve Değişken adı: JAVA_HOME Değişken değeri: ilgili jdk sürümünüzün klasör yolunu yapıştırın.

Path değişkenini Düzenle düğmeisne tıklayarak resimde ki gibi açılan pencerenin Değişken değeri bölümüe %JAVA_HOME%\bin; yolunu sonuna ekleyerek Tamam diyerek tüm pencereleri kapatın ve Java JDK tanımlanmış olup artık geliştirme yapabilirsiniz.

Eclipse ile çalışmak isteyenler https://www.eclipse.org/downloads/ yolunu izleyerek sistemlerine uygun olan Eclipse sürümlerini indirebilirler.


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2022 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları