Bilgisayar Bilimci – Computer Scientist

15 Ocak 2014 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’nın görüşü alınarak, Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri Bölümü mezunlarının “BİLGİSAYAR BİLİMCİ” ünvanını kullanmalarına karar verilmiştir.

Evet artık bu bölümde okuyan öğrenci arkadaşlarım Bilgisayar Bilimci ünvanı ile mezun olacaklar. Peki nedir bu bilgisayar bilimci birazda ona bakalım.

Bilgisayar bilimcileri bilgi oluşturan, tanımlayan ve dönüştüren algoritmik süreçler icat edip, kompleks sistemleri tasarlamak ve modellemek için uygun soyutlamalar formüle ederler.

Aslında yaptığımız işleri düşünürsek bir mühendis fiziksel tasarım ile uğraşıp matematik ve fizik ile ilgilenendir. bir bilgisayar bilimci ise yazılım için gerekli algoritmayı kuran ve yazılım dilini belirledikten sonra işi gerçekleştirendir.

Türkiye açısından düşündüğümüzde mühendis de yazılım ile uğraştığı için aslında aralarında fark ülkemiz açısından bulunmamaktadır. Ayrıca mezuniyet ünvanlarına pek takınmanıza gerek yok. Çünkü başladığınız işte size ne ünvan verilirse o ünvan ile çalışma hayatınızı ilerleteceksiniz bilgisayar bilimci olarak mezun olsanızda çalışırken Yazılım Geliştirme Uzmanı, Yazılım Uzmanı, Veri Bilimci yada Yazılım Mühendisi bile olabilir. Önemli olan aldığınız eğitime kendinizcede birşeyler ekleyip işinizi severek ve daha iyisi için yapmaya çalışmak. Umarım bu yazım yararlı olmuştur.


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

9 Yanıt “Bilgisayar Bilimci – Computer Scientist”

 1. Burak dedi ki:

  Merhaba benimde bilgisayar ve teknolojiye ilgim var bende bilgisayar veya yazılım mühendisliği okumak istiyorum 🙂
  Bende Edirne Uzunköprüde yaşıyorum Üniversitede bu ve benzeri bölümlere girmek zormu ?
  Teşekkürler…

  • admin dedi ki:

   kesinlikle önceliğin her zaman mühendislik olmalıdır. mühendislik olmazsa bizim bölüm gibi bölümleri düşünebilirsin tabi bölüm olarak sürekli uygulama içerisnde olduğumuz için avantajlıyız fakat mühendislik senin için iyi okullarda okuman şartıyla çok şey kazandıracaktır.

 2. Dilan dedi ki:

  Ben 14 yaşındayım oyunlara aşırı merakım var.Abi ben yurtdışında Sony Entermainter da çalışmak istiyorum oyun yapımcılığı işiyle uğraşmak istiyorum. İki şey sormak istiyorum. 1. 2013 de çıkan “The Last Of Us” diye bir oyun var Vikipedide o oyunun yapımcıları mesela Sony ve geliştiricileri de “Naughty Dog” diyor. Yapimciyla gelistirici arasinda ne fark var? Oyun efektlerini falan yapan hangisi oluyo? Yani asil oyunun uzerinde duranlar. 2. Yurtdisinda oyun firmasinda calismak icin hangi universitede okumak gerekiyor?

 3. Rıdvan dedi ki:

  ben yazılıma ilgi duymuyorum ağ işletmenliği daha çok ilgimi çekiyor bu bölümü okurken ağ konusunda kendimi geliştirmem mümkünmüdür

  • Onur ARSLAN dedi ki:

   ister fizik ister matemaitk ister işletme okuyun eğer ilgi duyduğunuz bir alan varsa onunla ilgili çalışmalar katettikçe kendinizi geliştirirsiniz. yazılım okusanız bile yazılımda kendinizi geliştrmediğiniz sürece sıkıntılar yaşayacaksınız.

 4. Ksk06 dedi ki:

  Merabalar..Bilkent CTIS bölümü mezunları da Bilgisayar Bilimci ünvanı alıyor mu bu yasaya göre ?

  • Onur ARSLAN dedi ki:

   bu uygulama biizm bölümümüz için geçerlidir. Bilkent ile ilgili bilgim yok ünvan konusunda. fakat ünvan o kadarda öenmli şey değil. firmaya girdiğinizde yapacağınız işe göre size ünvan verecekler.

 5. furkan dedi ki:

  Merhaba ben anadolu meslek lisesi mezunuyum tercihlerde mühendislikten sonra bilişim sistemleri ve bilgisayar öğretmenliği yazacam kesan ve erdemlı gelıyor, öğretmenlıkte ıse bursa çanakkale kocaelı eskısehır falan gelıyor hangısıne gıtmelıyım hangısının gelecegı daha ıyı yardımcı olursanız sevınırım..

  • Onur ARSLAN dedi ki:

   bazı üniversitelerin öğretmenlik bölümleri diğer bölümlerden kaliteli olaibliyor. bu yüzden eğitim-öğretim kalitesini dikkate alarak hareket etmelisini.

Yorum Yaz

© 2024 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları