03 – Java Karar Mekaniazmaları(if-else if)

Size evlilik teklifi geldiğini düşünün. İki cevap verebilirsiniz. Evet yada hayır.  İki seçenekten birini söylediğinde diğer durum ortadan kalkmış olur ve hiç düşünmezsiniz. if-else aynı işi yapmaktadır. if bloğu içersinde ki şart sağlanırsa else bloğu içerisine girmez. if bloğu içerisinde ki şart sağlanmazsa diret else bloğuna girer ve gerekli kod satırlarını çalıştırır.

Peki bu şartların sayısı artarsa ne olacak?

Çözümümüz if-else if kavramıdır. İlk şartta if bloğu açılır son şarta kadar sürekli else if blokları açılır ve en son else bloğu yazılır. else bloğunu yazmasanızda programınız sorunsuz çalışacaktır. Bu sefer evlilik teklifi edeceğinizi düşünün. kabul eder mi, kararsız olur mu yada redder mi? soruları aklınızı kurcalar. Reddedilmesi tabi en kötü şart keşke olmasa 🙂 Herneyse işimize devam edelim. if ile kabul ederse olacakları düşünüyoruz, else if ile kararsız kalırsa olacakları, else ile reddedilme sonrasında olacakları düşünüyoruz. Evet işte karar mekanizmasıda bu şekilde çalıştı. AŞağıdaki örnektede inclerseniz ilgili karara göre sonuçların değiştiğini göreceksiniz.

Kodları GitHub hesabımdan da indirebilirsiniz. Kodları görmek ve indirmek için tıklayınız.


Yazılıma olan tutkusu için Trakya Üniversitesi - Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri öğrencisi, bölüm temsilcisi ve Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu okul temsilcisi olarak öğrenimini 2016'da tamamladı. Junior Java Developer olarak aktif iş hayatına devam etmektedir.

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2019 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları