Ubuntu OpenVPN ile VPN Kurulumu ve Client Yapılandırması

VPN (Virtual Private Network), farklı noktada ki ağdan internete bağlanmamızı sağlar. OpenVPN ise sunucu veya istemciler için açık kaynak kodlu VPN yazılımıdır.

OpenVPN indirmek için aşağıda ki link üzerinden kullandığımız Ubuntu versiyonuna uygun olanı indiriyoruz.

OpenVPN: https://openvpn.net/index.php/access-server/download-openvpn-as-sw/113.html?osfamily=Ubuntu

veya bulunduğumuz dizinde Terminal ekranını açarak aşağıda ki komutu girebiliriz. Fakat kendi işletim sistemime uygun olanı burada indirdiğim için yukarıda ki web adresi üzerinden indirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

OpenVPN indikten sonra kurulumu başlatmak için indiği dizinde Terminal ekranını açarak aşağıda ki komutu veriyoruz.

Kurulum tamamlandıktan sonra sırasıyla aşağıda ki komutları Terminal ekranına yazarak her birinin ayrı yüklenmesini sağlıyoruz.

VPN sunucusuna bağlanmak için resimde olduğu gibi Ağ simgesi üzerinden Edit Connections seçiyoruz.

 

 

 

 

 

Network Connections penceresinde Add tıkladığımızda açılan pencerede Import a saved VPN configuration… seçeneğini seçtikten sonra Create.. tıklıyoruz.

Açılan pencerede sunucu yapılandırma dosyalarının içinde yer alan openvpn.conf dosyasını seçip Open dedikten sonra aşağıda ki pencere açılacaktır.

Solda ki resimde conf dosyamızda tanımlanan sertifkalar otomatik olarak tanımlı gelecektir. Kullanıcı adı ve şifremizi yazdıktan Save tıklıyoruz. Eğer internet bağlantısı sorunu yaşarsanız IPv4 Settings ardından Routes tıklayın. Açılan pencerede Use this connection only for resources on its network seçip Ok tıklayarak işlemlerimizi tamamlıyoruz.

VPN ayarlarımız tamamlandı. Eğer VPN üzerinden dışarıya açık olmayan bir host adresine ulaşmamız gerekiyorsa Terminal ekranına aşağıda ki komutu yazın.

Açılan dosyada aşağıda ki gibi adresler yazacaktır. Sizde kendinize uygun olanı yazabilirsiniz.

127.0.0.1 localhost


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Recent Articles

Yorum Yaz

© 2024 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları