Apple Türkiye’ye Mağaza Açacak

Apple Türkiye'ye Mağaza Açacak

 

Apple Türkiye’ye Mağaza Açacak

Apple’ın CEO’su Tim Cook markanın hayranlarına müjdeyi verdi.

Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs tarafından tertip eden konferansa konuşmacı olarak katılan Apple’ın CEO’su Tim Cook, yeni mağaza açmaya hazırlandıklarını ve bu mağazaların ilkinin Türkiye’de hizmete gireceğini izah etti.

“30 MAĞAZA AÇIYORUZ”

2012’de 120 milyon insanın mağazalarını ziyaret ettiğini belirten Cook, buna rağmen küreselde yalnızca 400 adet mağazalarının bulunduğuna dikkat çekti. 20 mağazayı kapatarak mevcut mağazaları daha da büyüteceklerini vurgulayan Apple, konuyu Türkiye’ye de getirdi ve şunları kaydetti: “30 mağaza daha açıyoruz ve bunlar AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hudutları dışında olacak. İlki ise Türkiye’de kurulacak.” Cook, mağazanın Türkiye’de ne vakit hizmete gireceğine ise değinmedi.

“SATIŞI 2’YE KATLANACAK”

Cook, “iPhone çok satan bir ürün, acaba artık natürel hudutlarına erişmiş olabilir mi” suali üzerine şu sözleri kaydetti: “Bizim sözlüğümüzde “hudut” kelimesi yok. Birlikte çalıştığım insanların da öyle. Geçen sene 700 milyon olan akıllı telefon satışı bu sene ikiye katlanarak 1.4 milyar adedi geçecek. Neticede insanlar telefonlarını sık sık aktüellemeyi seviyor ve daha hep daha iyisini istiyor.” İlk çıktığı günden bu yana iPhone’un birkaç yüz milyon dolarlık satış hacminden geçen sene bakımından 23 milyar dolarlık hacme eriştiğine dikkat çeken Cook, daha bulunmadıkları bir hayli pazarın olduğunu da anımsattı.

“IPHONE’LA 4 VE 4S ÇOK SATMIYOR”

Apple’ın ucuz iPhone’u imal edeceği haberlerine de açıklık getiren Cook, tüketicilerin ücretlere karşı duyarlılığını incelediklerini ve ucuz iPhone’ların sanılanın aksine çok satmadığına vurgu yaptı. Yeni çıkan iPhone’lara tüketicilerin yoğun alaka gösterdiğini kaydeden Cook, ücretleri düşen iPhone 4 ve 4S’lerin ise tahminlerin aksine çok satmadığını izah etti.

“UCUZ MAC YERİNE IPAD’I YAPTIK”

399 dolardan satılan iPod’un vakit içinde 49 dolara kadar düştüğünü de belirten Cook, ucuz bir ürün üretmekten ziyade daha yenilikçi cihazlar üzerinde çalıştıklarını ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Birçok kişi Mac’lerin 1000 doların altında bir fiyatla satılmasını istiyor. Biz de bunu istiyoruz; ancak bu fiyatla ortaya öyle mükemmel bir ürün çıkmıyor. Baktık Mac’le olmuyor, yeni bir şey buluş ettik, 329 dolara iPad’i satışa sunduk.”

“TELEFONLARIN EKRAN GENİŞLİĞİ TEK ÖLÇÜTÜMÜZ DEĞİL”

“Neden iPhone’ların ekranı rakiplerinde olduğu gibi daha büyük değil” sualine “Evet tüketiciler ekran ölçüleriyle yakından alakalı; ancak olay ekran boyutuyla bitmiyor ve ekranla alakalı bir takım teferruatları düşünmek gerekiyor” şeklinde cevap veren Cook, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sözgelişi OLED’in renk yoğunluğu sahiden yıkım. İnternetten aldığınız rastgele telefonda renk görmek istiyorsanız bence OLED’e güvenmeyin. Mevcut iPhone ve iPad’lerde kullanılan ağ tabaka bu manada OLED’e mukayese et 2 kat daha canlı renklere sahip.”

“TABLET SATIŞLARI 3’E KATLANACAK”

iPad satışlarına da değinen Cook, geçen yıl 120 milyon tabletin satıldığını ve 4 yıl içinde bu sayının 3’e katlanacağının öngörüldüğünü belirtti. Tabletlerin yeni bir tecrübe olduğunu vurgulayan Cook, hiç bilgisayarı olmayanların ve bilgisayar dışında yeni bir şey tecrübe etmek isteyenlerin tabletlere yöneldiğini kaydetti.

TABLETLER WINDOWS’LU BİLGİSAYARLARI ERİTİYOR

“iPad’i buluş edip satarak kendi işiniz olan Mac’leri öldürüyorsunuz” sualiyle sık sık karşılaştığını söyleyen Cook, sözlerinin devamında şunları ifade etti: “Belki doğru… Ancak bunu biz yapmasaydık, başkası yapacaktı. Aslında tabletler Mac’lerden ziyade bu alanda daha fazla pazara hakim olan Windows’lu PC’leri öldürüyor.”

 


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2020 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları