İnternet Devlerine Sınırsız Ulaşım Skandalı

snowdenn[1]

İnternet Devlerine Sınırsız Ulaşım Skandalı

Geçtiğimiz hafta NSA ve CIA gibi güvenlik müesseselerinin PRISM isimli güvenlik programı dahilinde Facebook, Apple, Google, Microsoft gibi 9 internet devinin sunucularına sınırsız ulaşarak kullanıcılar konusunda her türlü bilgiyi ele geçirdikleri iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü.

İnternet devleri bu konudaki iddiaları net bir dille tekzip ederken, yalnızca mahkeme kararları gereği kimi kullanıcıların özel bilgilerini sağladıklarını izah etmişti. Ancak bu güvenlik müesseseleri ve teknoloji devlerine dava açılmasının önüne geçemedi.

Bu bilgileri internete sızdıranın ise daha önceki CIA çalışanı İsrail asıllı Edward Snowden olduğu ortaya çıktı. Aslında Snowden bir suikaste kurban gitmemek için kendini açığa verdi ve bu sızdırmayı bizzat kendisinin yaptığını itiraf etti. Snowden son olarak çalıştığı şirkette sistem çözümleme uzmanı görevini kullanarak bu saklı dokümanları ele geçirdi.

İstihbarat tarihindeki en büyük skandallardan birisi olarak kabul edilen olay sonrasında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Adalet Bakanlığı, geçen ay Hong Kong’a yerleşen Snowden’in iadesi için adli iletişim süreci başlattı.

Savcılar Snowden’in ispiyon, hırsızlık ve devlet sırrını ifşa suçlarından 10 seneye kadar mapus istemiyle dava açtı. 60 gün içerisinde Snowden’in dosyası bitirerek Hong Kong yüksek mahkemesine gönderilecek. Ancak iade sürecinin oldukça uzun sürebileceği belirtiliyor.

Cuma günü ise İngiltere’nin bir istihbarat biriminin fiber optik ağlar üzerinden telefon müzakeresi ve internet trafiğini izlediği ve ele geçirdiği bilgileri NSA’ya gönderdiği gündeme gelmişti.

 


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2020 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları