Android’i oluşturma emeli neydi?

1355844319_android[1>

Android’i oluşturma emeli neydi?

Geçtiğimiz günlerde Android’teki görevinden ayrılan Andy Rubin, işletim sisteminin oluşturulma emelini yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Android işletim sisteminin babası olarak kabul gören Andy Rubin, Tokyo’da katıldığı bir ekonomik dorukta Android işletim sistemi için çarpıcı izahlarda bulundu. Kısa müddet önce bu görevinden ayrılan Andy Rubin, bugün mobil dünyasının en baskın olan mobil işletim sistemi Android’i kamera odaklı cihazlar için oluşturmayı amaçladıklarını izah etti.

Hane veyahut şirkette yer alacak bilgisayarlara bağlanarak akılı bir kamera platformu için Android işletim sistemini oluşturmayı amaçlandıklarını belirten Rubin, bu şekilde kamera sektöründe fark yaratmayı düşünüyordu. Java tabanlı çekirdeğin savunmasıyla ortaya çıkan işletim sistemi şu sıralar o kadar büyüdü ki, dijital kameralarda dahi yer bulmaya başladı. Android cephesindeki asıl yükseliş bilindiği gibi işletim sistemini 2005 seneninde Google tarafından satın alınmasıyla başladı.

1366177473_andy-rubin-and-android-logo[1>

 

Açık kaynak kodlu bir platform olan Android, dünya genelinde bir hayli geliştiricinin elinde hayat buluyor. Son olarak Google İcra Heyeti Başkanı Eric Schmidt, günlük ektive edilen cihaz sayısını 1.5 milyon olarak izah etmiş ve 2013 senesi içerisinde 1 milyar cihazda Adroid’in yer bulacağını belirtmişti.

Google’da Android’in şefi görevinden ayrılan Andy Rubin, Google cephesinde hizmetlerine devam edecek ancak hizmetlerini hangi alanda sürdüreceği merak konusu.

 


Yazılıma olan tutkusu için Trakya Üniversitesi - Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri öğrencisi, bölüm temsilcisi ve Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu okul temsilcisi olarak öğrenimini 2016'da tamamladı. Junior Java Developer olarak aktif iş hayatına devam etmektedir.

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2019 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları