Singleton Tasarım Şablonu

singleton-design-pattern

Tasarım desenleri yada tasarım şablonları olarak adlandırdığımız bu yapılar, usta yazılımcılar tarafından  edinilen tecrübeler sonrası oluşmuş kalıplardır. Bu yapılar yazılımlarımızın daha performanslı olmasını ve okunabilirliğini sağlamaktadır. Bu tasarım desenlerinden ilk olarak Singleton tasarım şablonunu inceleyelim. Singleton tasarım deseni, program boyunca sadece bir yapının sadece bir tane nesnesi olmasını ve daha fazla oluşmasını engellemek amaçlı kullanılmaktadır. Singleton Tasarım Deseni genellikle cache, dosya işlemleri, veritabanı işlemleri gibi tek nesneye ihtiyaç duyulan ve program boyunca bu nesne üzerinden tüm işlemlerin yapılmasını sağlayan bir yapıdır. Aşağdaki örneğimizi inceleyelim.

Teoride bir Singleton sınıfında:

  • Sınıfın tipine ait nesne 1 kere üretilmeli
  • Yapıcı method(constructor) private yada protected belirteçleri sayesinde başka sınıflar tarafından nesnesinin oluşması engellenmelidir.

 

Evet sınıfımızı oluşturduk şimdi ise bu sınıfımzı test eden Test sınıfımızı oluşturalım. Aşağıda ki test sınıfında singletonNesne1 ve singletonNesne2 sınıflarına ait nesneler oluşturulmuş ve bu nesnelerin değerlerinin aynı olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bu nesne getInstance metodu içersinde bir kere oluşturulduğu için “Singleton Oluştu!” çıktısını bir kere verecektir. Açıklama satırında ki kodun hata vermesinin sebebi yukarıda ki Singleton sınıfının yapıcı methodunu private ile gizleyerek dışarıdan erişilmesini engellememizdir.

Evet yukarıdaki Test sınıfımız ile SingletonDatabase sınıfına ait nesneye instance() metotu ile ulaşıp bu nesne üzerinden veri tabanı bağlantısını oluşturup gönderdik. Böylece yeni bir nesne oluşturup ve oluşturulan her yeni nesne için yeni bir bağlantı açmak zorunda kalmıyoruz.

Ekran Çıktısı:singleton-ekran-ciktisi

İndirmek için: GitHub – Onur Arslan


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2021 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları