Singleton Tasarım Şablonu ve Log4j 2

Projelerde Neden Log Yönetimi Kullanmalıyız?

Müşteriniz için hazırladığınız proje hazır bir duruma geldikten sonra teslim ettiniz. Müşteri kullanıma başladığı projede çeşitli hatalar ile karşılaşmaya başladı. Sizi arıyor ve bu hataları gidermenizi istiyor. Log dosyası kayıtlarına bakarak hatanın sizden mi yoksa kullanıcıdan mı kaynaklı olduğunu tespit edebilir ve sorunu çözümleyebilirsiniz.

Log yönetimi sadece hata yönetiminde kullanılmaz. Kullanıcı giriş çıkışları, veritabanı bağlantısı açılıp kapanması gibi akla gelecebilecek birçok olaya dair bilgileri edinmenizi sağlayabilirsiniz.

Bir Java projesinde kendinize özgü log yönetimi yapmak isteyebilirsiniz. Yada varolan bir sistemde değişiklikler yapabilirsiniz. Java da log yönetimi için Log4j kütüphanesi kullanılmaktadır.

Aşağıda yaptığımız Singleton Tasarım Deseni örneğinde Log4j 2 yapısını özelleştirerek konsola hata oluşması sonucunda oluşan log kayıtlarını yazdırdık.

Hazırladığımzı sınıfı test edelim. Testimizin sonucunda ekran çıktısı olarak hata mesajı verecek. Herhangi bir dosya tanımlamadığımız için error döndürecek ve hata mesajımız yazdırılacak.

 

Ekran Çıktısı:

singleton-log

 

İndirmek İçin: GitHub – Onur ARSLAN

 


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2021 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları