Singleton Tasarım Deseni ile Database Connection

Singleton tasarım deseni en çok kullanım alanlarından biride veritabanı bağlantılarıdır. Veritabanı bağlantısı açmak içi sürekli nesne yaratmak kaynak tüketimini arttıracaktır. Buda sistemde yavaşlama ve çeşitli aksamalara neden olacaktır. Sistem kaynaklarımızı verimli tutmak için Singleton Tasarım Deseni yapısını kullanarak veritabanı bağlantımızı yapabilir ve sorgularımızı gerçekleştirebiliriz. İşlemimize başlamadan önce çalışma dosyanıza Mysql JDBC Connector jar dosyasını eklemeyi untmayın. Yoksa veritabanı bağlantınız çalışmayacaktır.

Aşağıda ilk olarak Personel sınıfımızı oluşturduk. Sınıfımızda ad ve soyad fieldleri bulunmaktadır. Bunlara ait değerleri set ve get metotları ile atayp çekebileceğimiz. Bunda ki amacımız veritabanına ait sorguad çekilen her veri Personel sınnıfına ait bir nesnede tutulması ve çekilmesidir.

Aşağıdaki SignletonDBConnection sınıfımız ile veritabanı bağlantımızı Singleton Tasarım Şablonu yöntemi sayesinde tek bir nesne üzerinden açmamızı sağlıyoruz. Daha sonrasında getPersonelList metodu ile veritabanımızdan Ad ve Soyad sütunlarına ait bilgileri çekiyoruz.

Yapmış olduğumuz bu sınıfları test etmek için aşağıda ki Test sınıfını oluşturarak Singleton Tasarım Deseni kurallarına uyarak veritabanı bağlantımızı sağlıyoruz.

Ekran Çıktısı

singleton-database-connection

 

 

İndirmek İçin: GitHub – Onur ARSLAN


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2021 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları