Msn’den Skype Geçiş

Msn'den Skype Geçiş

Msn’den Skype Geçiş

Windows Live Messenger veyahut daha önceki isimiyle MSN Messenger sohbet yazılımı Mart ayından itibaren tarihe karışacak.

Microsoft, Windows Live Messenger’ı kapatarak internetten hem görüntülü konuşma hem de iletileşme olanağı sağlayan Skype programına ağırlık verecek.

Peki milyonlarca Windows Live Messenger kullanıcısı ne yapacak?

Kullanıcılar ya hesaplarını Skype’a geçirecekler ya da rakip firmaların yazılımlarını kullanacaklar.

1999’da kullanıma başlanan programın 2009’da toplam 330 milyon aktif kullanıcısı olduğu belirtilmişti.

Bu sene ise AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ kullanıcılarının 8.3 milyona düştüğü, buna rağmen Skype kullanıcı kitlesinin gittikçe büyüdüğü kaydedildi.

Microsoft geçiş sürecini kolaylaştırmak için Windows Live Messenger kullanıcılarına hesaplarını Skype’a geçirmeye yarayan bir yazılım sunuyor.  Ayrı olarak Skype’a direk Windows Live Messenger hesabıyla da bağlanılabiliyor.

Skype’a geçince bunlara dikkat edin

Skype, MSN’den değişik bir mantıkla çalışıyor. Kimi konularda daha dikkatli olmak gerekiyor. ESET Kıdemli Araştırma Uzmanı Righard Zwienenberg’in ikazları şöyle:

Başka makinede kullanım rizikolu

“Skype’yi başkasının bilgisayarında ya da internet kafe gibi ortamlarda kullanıyorsanız, verilerin sızması gündeme gelebilir. Geçmiş iletişim bilgileri, sizin makineniz ve bulutun dışında üçüncü bir sisteme transfer edilebilir. Skype kullanmayı sonlandırdığınızda, bu saklı yerde saklanan bilgiler silinmiyor ve sonra da, nereye bakacağını bilen kişiler, gönderdiğiniz iletileri ya da kiminle konuştuğunuz gibi bilgileri inceleyebiliyor”.

Geçmişi temizleyin

Zwienenberg’e göre şayet kendi sisteminiz dışında başka bilgisayarlarda Skype kullanıyorsanız, Skype’ı kapatmadan önce geçmiş bilgilerinizi ve muhteva ayrıntılarınızı silebilirsiniz. “Araçlar” menüsü içinde bulunan “Seçenekler” bölümünde geçmişin nasıl tutulmasını istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Buradaki “Gizlilik Seçenekleri” bölümünde yer alan “Clear History-Geçmişi Temizle“ düğmesiyle, hassas bütün verileriniz mahalli olarak saklanan gizli yerlerden silinecek ve gizliliğiniz daha iyi sağlanacaktır.

Şahsi bilgilerinizle hassas davranın

Heyetim esnasında, küçük puntolarla yazılmış olan, “Skype Kullanım Rehberini” ve “Skype Gizlilik Sözleşmesini”’ni okumayı öneren Zwienenberg’e göre ne yazık ki çoğu kişi bu dokümanları okumaya zahmet etmiyor ve yalnızca geçerli olan ileri düğmesine basıyor. Ancak “şahsi bilgileriniz konusunda hassas olun” ikazında bulunan Zwienenberg, “Eğer size ait olmayan farklı bir bilgisayar kullanıyorsanız özel verilerinizi silin. Fakat en iyisi, sizin için ehemmiyetli olan gizli ve özel verilerinizi savunmak için başka sistem kullanmayın” dedi.

 


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2020 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları