Microsoft’a NASA darbesi

Microsoft’a NASA darbesi

NASA, Beynelmilel Uzay İstasyonu bilgisayarlarında kullanılan işletim sisteminin artık Linux’a çevrileceğini izah etti.

Dev yazılım şirketi Microsoft, NASA’nın, Dünya’nın 400 kilometre üzerinde dolaşan ve yer gözlemleriyle bir hayli deney gerçekleştiren istasyonunda bilgisayarlarını Windows XP’den Linux’a geçeceğini izahı ile şok oldu.

Bu karara göre, istasyonun ‘opsLAN’ ağında kullanılan yüzlerce dizüstü bilgisayar, bundan artık Linux işletim sistemini kullanacak. Operasyonların gerçekleştirilmesinde kullanılan bu bilgisayarlar, uzay istasyonunun kameralarının kontrol edilmesinde de kullanılıyor.

1368423498_shutterstock124440910-617x416[1>

psLan ağını yöneten United Space Alliance uzay-havacılık şirketinden Keith Chuvala yaptığı izahında, “Bilgisayarlardaki ana fonksiyonları Linux’a çevireceğiz. Bu sayede daha iyi bir kontrol, istikrar ve güvenilirlik sağlayacağız. Ayrı olarak yapılması şart olan yamalar ve ayarlamalar daha kolay yapılacak” diye konuştu.

Teknolojioku: Microsoft’a NASA darbesi

 


Yazılıma olan tutkusu için Trakya Üniversitesi - Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri öğrencisi, bölüm temsilcisi ve Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu okul temsilcisi olarak öğrenimini 2016'da tamamladı. Junior Java Developer olarak aktif iş hayatına devam etmektedir.

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2019 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları