Tablo Tipi Değişkenler ve Output İşlemi

Tablo Tipi Değişkenler

Tablo tipi değişkenler ile aynı anda birden fazla değer tutabiliriz. Bunu ister programlamada dizilere ister listelere benzetin tam olarak aynısı değildir. Biz bunlara geçici tablolar dersek yanılmayız.

Kullanım şekli yukarıda gözüktüğü gibidir. Değişken adından sonra TABLE ifadesi yazılması gerektiğini ve parantezden sonra y azılan değişken adlarının önüne “@” işareti eklenmediğine dikkat edin.

Yukarıda ki sorgularda bir tablo değişkeni  ve bu değişkene ait farklı veritiplerinde 3 adet değişken oluşturuldu. Tablo değişkenine kayıtlar eklenerek ardından SELECT sorgusu ile ekrana yazdırıldı.

t-sql-tablo-tipi-degisken

Sorgunun ekran görüntüsü SELECT sırasına göre yukarıda olduğu gibidir.

Output İşlemi

Output işlemi ile sorgular sonucunda etkilenen kayıtları tutarak bir tabloya veya tablo değişkeninde saklayabilirsiniz. Örneğin 2015 yılında mezun olan öğrencileri OGRENCI tablosundan silip MEZUN adlı bir tabloya veya tablo değişkenine ekleyebilirsiniz.

Yukarıda ki kodlarda 3543 HESAP_NO ve 2350 BAKIYE bilgili bir kayıt eklendi ve eklenen kayıt OUTPUT işlemine tutularak tablo değişkenine eklendi. Eklenen kayıtlar tablo değişkeni ve tablo için ayrı ayrı ekrana getirtildi.

Sonraki işlemde ise HESAPLAR tablosundan BAKIYE bilgisi 1500’den küçük olan kayıtları sil ve silinen kayıtları tablo değişkenine ekle komutu verildi. Yine değişiklikden etkilenen kayıtlar ayrı ayrı sorgulanarak aşağıda ki gibi ekrana getirilmesi sağlandı.

output-islemi

OUTPUT işleminde dikkat etmeniz gereken nokta kayıt eklenirken INSERTED, kayıt silinirken DELETED ifadelerinin tablo sütun isimlerinin önüne getirilmesidir. Etkilenen kayıtları INTO ile tablo değişkenine veya tabloya ekleyebilirsiniz.


Yazılıma olan tutkusu için Trakya Üniversitesi - Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri öğrencisi, bölüm temsilcisi ve Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu okul temsilcisi olarak öğrenimini 2016'da tamamladı. Junior Java Developer olarak aktif iş hayatına devam etmektedir.

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2020 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları