Tetikleyicileri Düzenlemek, Silmek ve Aktif/Pasif Yapmak

Trigger Düzenleme

Yukarı da oluşturulan trigger da sunucu üzerinde(ALL_SERVER) veritanabı oluşturulmak istendiğinde(CREATE_DATABASE) PRINT ile veritabanı oluşturamazsınız çıktısı verilmektedir.

Yukarıda ALTER  TRIGGER ile daha önce oluşturduğumuz DB_ENGELI tetikleyicisinde düzenleme yapacağımız belirtmiş olduk. Değişiklik olarak ise sadece PRINT ile ekran çıktısını değişdirdik.

Tetikleyici Adını Değiştirmek

Yukarıda ise daha önce oluşturduğumuz bir tetikleyicinin adını değiştirmekte kullandığımız kod bulunmaktadır.

Tetikleyicinin Silinmesi

Yukarıda ki kodda bir tabloda bulunan OGRENCI_SIL tetikleyicisini silmemizi sağlar.

Yukarıda ki kodda ise bir veritabanı üzerinde oluşturulan tetikleyicinin silinmesini sağlar.

Yukarıda ki kodda ise bir sunucu üzerinde oluşturulan tetikleyicinin silinmesini sağlar.

Tetikleyicileri Aktif ve Pasif Yapmak

Yukarı ki örnekte bir tablo üzerinde veya view üzerinde değişiklik yaparak tetikleyiciyi DISABLE belirteci ile pasif hale getiriyoruz. TETIKLEYICI_ADI pasif hale getirmek istediğimiz trigger, ALL ise tablo üzerinde bulunan tüm tetikleyiciler anlamına gelmektedir.

Yukarı ki sql kodunda ise ENABLE belirteci ile daha önce pasif hale gelmiş bir tetikleyiciyi veya pasif hale gelmiş tüm tetikleyicileri(ALL) aktif hale getirmektedir.


Yazılıma olan tutkusu için Trakya Üniversitesi - Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri öğrencisi, bölüm temsilcisi ve Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu okul temsilcisi olarak öğrenimini 2016'da tamamladı. Junior Java Developer olarak aktif iş hayatına devam etmektedir.

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2019 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları