Stored Procedure Parametre Kullanmak

Stored Procedure Parametre Kullanmak

Yordamları hazırlarken yordam içerisine değer göndermek için giriş parametreleri kullanılır. Kullanım şekli stored procedure oluşturma ile aynıdır. Parametre alan saklı y ordamların çalıştırılması için kullanım şekli aşağıda ki gibidir.

Yukarıda ki örnekde yordam 1 adet parametre almıştır. Eğer iki veya fazla parametre alması gerekseydi aralarında virgül işareti konmak zorunadydı. Parametre ile gelen değeri select sorgusunda kullanıldı. En son yordama parametre yazılarak yordam çalıştırıldı. Ekran çıktısı aşağıda ki gibi olacaktır.

t-sql-stored-procedure-parametre

Stored Procedure’lerde Çıkış Parametresi Kullanmak

C#, Java gibi dillerde metotların yaptığı değerlerin kullanıcıya gönderilmesi için RETURN kelimesi kullanılırdı. Return kelimesi ile metotdan dönen değer herhangi bir değişkene atamamızı sağlardı. Saklı yordamlarda bunu yapmak için OUTPUT ifadesini kullanacağız. Metotlara tam olarak benzemesede mantıken yakındır. OUTPUT ifadesini yordamda parametre tanımlarken ve yordam çağırılırken parametre olarak gönderilen ifadenin yanında kullanılır.

Yukarıda ki T-SQL kodlarında HESAP_BUL adında bir yordam ve bu yordama ait 4 parametre tanımlanmıştır. Parametrelerin yanında OUTPUT yazanlar yordam içerisinde bunlara değer atanacağı ve bu değerlerin dışarıya taşınacağı anlamını taşımaktadır. SELECT sorgusunda da bu atamaların yapıldığını görebilirsiniz. EXECUTE HESAP_BUL ile yordam çalıştırılmış. OUTPUT ile yazılan değişkenler ise yordamda elde edilen değerlerin değişkene atanmasını sağlamaktadır. PRINT ile ekrana HESAP_NO ve BAKIYE bilgileri aşağıda ki gibi yansıtılmaktadır.

t-sql-stored-procedure-disariya-parametre

 


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2020 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları