Neden Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Mezunları İşe Alınmalı?

Hemen hemen her yeni mezunun iş arayışında yaşadığı “DENEYİM” sorunu artık herkes tarafından bilinmekte ve bununla ilgili şikayetler artarak devam etmektedir. Birde bu soruna ek olarak lisans bölümü olduğu halde, belirli fakülte isimlerini taşımadığı için iş ilanlarında adı dahi geçmeyen, görüşmelere ismi bilinmediği için çağırılmayan ve her yerde ön lisans bölümüymüş gibi davranılan bir bölüm düşünün… Mezunu olmaktan gurur duyduğum Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri tam da bu sorunu yaşamaktadır. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulları bünyesinde barındırılan bu bölüm Türkiye’de, Bilkent Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi’nde bulunmaktadır. Az sayıda olduğu için mi bilmiyorum hem iş hayatında hem de akademik hayatta önüne engeller çıkmaktadır. İşe başvurursunuz hem tecrübeniz olmadığı için hem de aranan şartlardaki bölüm mezunu olmadığınız için görüşmelere çağırılmazsınız. Yüksek lisans yapmak istersiniz mühendislik mezunu olmadığınız için başvurularınız reddedilir. Bu sorunu artık bölümümüzü siz okuyucularıma tanıtmak ve çalıştığınız işletmelerin iş ilanlarında bölüm ismimizin de eklenmesinde katkı sağlamanızı rica ediyorum. 🙂

 

10431566_758433200886178_7308515931478351784_n

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölüm öğrencileri programlama temelini liseden beri almaya başlamaktadır. Bölüm öğrencilerinin büyük bir kısmı meslek lisesinden gelmektedir. 4 sene meslek lisesi ve 4 sene üniversitede edinilen toplam 8 yıllık eğitim almaktadırlar. 4 sene meslek lisesinde uygulamalı eğitim ve 4 sene üniversitede uygulamalı eğitim ile edinilen pratikli, bu bölüm mezunlarının diğer bilgisayar bölümlerinin önüne geçmesini sağlamaktadır. Biz profesyonel anlamda olmasa bile aradığınız tecrübeyi laboratuvar ortamında çeşitli programlama dillerini öğrenerek geliştiren bir bölümü temsil ediyoruz. Diğer bilgisayar bölümlerinden diğer bir farkımız ise teori dersleri yerine; C, C#, Python, Ruby ve Java programlama dillerinde laboratuvar ortamında uygulama geliştirebilen Robotik, Veri Madenciliği, Yapay Sinir Ağları gibi disiplinlerde eğitim alan bir bölümüz. Dersler bilgisayar laboratuvarlarında birebir kodlayarak gerçekleşmekte yani teori ve pratik aynı anda yapılmaktadır. Uygulamalı eğitimin getirdiği pratiklik kod yazma ve okuma açısından bizlere katkı sağladığını söyleyebilirim.

İş tecrübesinin dışında akademik anlamda da zorluklarla karşılaşan bir bölümüz. Mühendislik ünvanı taşımadığımız için birçok yüksek lisans programı sadece hayal olarak kalmakta, ya Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü üzerine yüksek lisans yapmaya yada özel üniversiteleri tercih etmeye yönelmek zorunda kalmaktayız.

Bu yazıyı buraya kadar okuyan sevgili okurum, empati yaparak özetle şu sorunun bana cevabını verebilir misin?4 sene mesleki eğitim, 4 sene üniversitede uygulamalı eğitim aldığın bir bölümün mezunusun. Profesyonel tecrüben yok ama hangi yöntemleri takip ederek ilerleyebileceğini biliyorsun. 4 yıl boyunca çeşitli programlama dillerinde eğitim görmüşsün. Bilgisayar Bilimci ünvanı ile bu bölümden mezun oldun ve iş arıyorsun. Kronik “Deneyim” sorununun dışında “ÜNVAN” ile ilgili sorunlar yaşararak dahada çekilmez bir iş arayış sürecine giriyorsun. Bu durum karşısında neler hissederdin?

Bu yazımı sabırla okuyarak beni anlayan herkese teşekkür ediyorum.

Onur ARSLAN

Bilgisayar Bilimci
Trakya Üniversitesi – Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri


Yazılıma olan tutkusu için Trakya Üniversitesi - Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri öğrencisi, bölüm temsilcisi ve Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu okul temsilcisi olarak öğrenimini 2016'da tamamladı. Junior Java Developer olarak aktif iş hayatına devam etmektedir.

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2020 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları