Cursor (İmleç) Kullanımı

Microsoft Word’de yazı yazarken karşımıza çıkan imleç ile T-SQL  de kullanacağımız imleçler aynı görevi yapmaktadır. Veritabanı sistemlerinde imleç hangi satırdaysa oradaki veriler üzerinde işlem yapılmasını sağlar. İmleçler sunucuyu aşırı yavaşlattıkları için imleçlerin kıllanımı önerilmemektedir. İmleçler bir veri tipi olarak tanımlanmış ve SELECT ifadesi ile birlikte kullanılırlar. SELECT ifadesindne dönen her sütun içinn değişken tanımlaması yapılmalıdır.

İmleç oluşturmak için kullanım şekli yukarıda ki gibidir.

BAKIYE bilgisi 5000’den az olan BAKIYE lerin fiyatını %30, 5000’den fazla olanların değerini %20 arttıran sql sorgusunu yazalım. Eğer biz bu sorguyu UPDATE tek başına kullanarak ayrı ayrı  yazsaydık ne olurdu? %30 artan bir update sonucunda 2 kaydın 5000 üzerine çıktığını düşünelim. İkinci update’de 5000 üzerinde ki kayıtlar %20 artacağı için 2 kayıt tekrar miktarı artacaktı. Bunun önüne geçmek için imleçleri kullanacağız.

Yukarıda ki CURSOR işleminde tabloda ki kayıtlar satır satır değerlendirilmekte ve şarta göre bulunulan satırlarda değişiklik yapılmaktadır. Aşağıda iki farklı select işlemi ile gerçekleşen değişiklikler ekrana yansımaktadır.

t-sql-cursor

 

 


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2020 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları