Ruby Kurulumu ve Notepad++ ile Uygulama Geliştirilmesi

Ruby Kurulumu

Ruby Windows işletim sisteminizde kurmak için ilk olarak Ruby İndir adresinden Ruby indiriyoruz. Ruby derleyici ve yorumlayıcısı vardır. Yorumlayıcı ile tek satırlık kodlar yazarak neyin ne işe yaradığını görebiliriz. Bunun için Ruby ile beraber gelen Ruby Interactive kullanabiliriz. Yazacağımız kodları orada deneyebilirsiniz. RubyMine ve AptanaStudio isminde Ruby destekleyen IDE leri bulunmaktadır. Biz daha kolay bir şekilde işlerimizi gerçekleştirmek için Ruby’i Notepad++ ile kullanacağız.

 

Ruby’in Notepad++ ile Çalıştırılması

Notepad++ ilk olarak Notepad++ İndir adresinden indiriyoruz.

Kurulumdan sonra ilk olarak Windows + R tuşu ile Çalıştır penceresini açıyor ve sysdm.cpl komutunu yazarak Çalıştır diyoruz.

sysdm.cpl - Sistem Özellikleri

 

 

Sistem penceresinden Gelişmiş sekmesine tıklayıp Ortam Değişkenleri düğmesine tıklıyoruz.

Sistem Özellikleri - Ortam Değişkenleri

 

Aşağıda ki resimde olduğu gibi PATH seçildikten sonra Düzenle düğmesine basıyoruz. Sistem Değişkenini Düzenle penceresine C:\Ruby193\bin; yolunu Değişken Değeri bölümünün en sonuna ekliyoruz.

Ortamn Değişkenleri - PATH eklemekSistem Değişkenini Düzenle - PATH eklemek 

 

Ruby için Notepad++ Ayarları

Notepad++ açıyoruz ve üst menü de bulunan Çalıştır->Çalıştır yada F5 ile Ruby kodlarımızın yorumlanmasını sağlaması için cmd /K ruby “$(FULL_CURRENT_PATH)” ifadesini yazıyor ve kısayol atamak için Kaydet düğmesine tıklıyoruz.

Not: Eğer yukarıda ki ifade olmazsa cmd /K “cd “$(CURRENT_DIRECTORY)” && ruby “$(FULL_CURRENT_PATH)”” ifadesinide deneyebilirsiniz.

Notepad++ Çalıştır Çalıştır

 

Kaydet düğmesine bastıktan sonra name kısmına Ruby kısayol olarakda F6 atıyorum isteğinize göre atayabilirsiniz. Daha sonra Çalıştır diyoruz fakat herhangi bir kod yazmadığımız için bize bir çıktı vermeyecek.

Notepad++ Kısayol AtamaNotepad++ Ruby yorumlama ifadesi

 

puts “Onur Arslan” yazıp kısayol atadığımız F6 tuşuna basarak ekran çıktımızı alıyoruz.

Ruby Ekrana YazdırmaJava Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2023 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları