JUnit Suite Test

JUnit Suite Test ile yazdığımız birkaç test sınıfını birlikte çalışmasını sağlarız. Ben çalıştığım projede her paket için bir suite test sınıfı hazırlıyorum. Oluşturduğum tüm suite test sınıflarını çalıştıracak başka bir sınıfta tüm testlerin sıralı bir şekilde çalışmasını sağlıyorum.

Aşağıda ki örnekte Arcelik ve Beko isminde iki adet sınıfımızı oluşturuyoruz.

Oluşturduğumuz her iki sınıftada getModelName adında String değer döndüren bir metot oluşturduk ve döndürmesi gereken değeri metot içersinde kendimiz tanımladık.

Aşağıda Arcelik sınıfının test sınıfı oluşturuyor ve çalıştırıyoruz.

Test sınıfımızı çalıştırdık Ar-1 beklenen değeri, getModelName metodundan dönen değerle kıyaslaması doğru bir şekilde gerçekleştiği için test başarıyla tamamlandı. Şimdi Beko sınıfımız için test sınıfımızı oluşturuyor ve çalıştırıyoruz.

Yukarıda Beko içinde test sınıfımızı çalıştırdık ve EK-1 beklenen değeri, getModelName metodundan dönen sonucunun kıyaslaması doğru olduğu için test başarıyla tamamlandı.

Yukarıda Test Suite sınıfımızı oluşturduk ve çalıştırdık. Metodun başında @RunWith notasyonu ve @SuiteClasses notasyonlarını tanımladık. Suite test sınıflarımızda @RunWith(Suite.class) tanımlaması hep aynı şekilde kalırken, @SuiteClasses notasyonumuzda test etmek istediğimiz sınıfları yazıyoruz ve sınıf tanımlamasını bu şekilde bırakıyoruz.

JUnit testlerimizi rastgele bir sırayla çalıştırır. Örneğin biz sınıflarımızı sıralı bir şekilde test etmek istersek aşağıda ki yöntemi kullanabiliriz.

Yukarıda ki Runner sınıfımızda test edeceğimiz sınıflarımızı tanımlayarak da testlerimizin çalışmasını sağlayabiliriz.


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2022 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları