Gebze Tarihi

gebze kent meydanı

gebze kent meydanı

—

Gebze Tarihi

Bugün Gebze’nin olduğu yerde, MÖ 281-MÖ yıllarında Bitinya Krallığı dönemindeki Dakibyza ve Libyssa adında yerleşmeler  vardı.
—
—Bu yerleşim alanlarının araştırmalara konu olmasının en önemli nedeni ise, ünlü Kartacalı komutan Hannibal’ın krallık döneminde burada yerleşmiş olmasıdır.
komutan anibal. hannibal

komutan anibal. hannibal

 

 

 

Hannibal, Zama Savaşı’ndaki yenilgisinden sonra ülkesinde itibar görmemiş ve Bitinya Krallığı´na iltica etmek zorunda kalmıştır.

 

 

 

 

gebze'de vefat eden komutan hannibal

gebze’de vefat eden komutan hannibal

 

 

 

Bitinyalı yetkililer tarafından Romalılara teslim edileceğini anlayınca yüzüğünde taşıdığı bilinen zehiri içmek suretiyle intihar ederek yaşamına son verdi.

—

 

Mezarı bilinmemekle beraber, ölüm yeri olan Gebze’de bulunan TÜBİTAK yerleşkesinde kendi anısına yapılan bir anıt bulunmaktadır.

 

 

 

 

TÜBİTAK MAM'da ki Hannibal Anıtı

TÜBİTAK MAM’da ki Hannibal Anıtı

 

Hannibal Anıtı, Atatürk’ün dile getirmiş olduğu Hannibal’ın mezarının bulunması ve bir anıt yapılması isteği vasiyet kabul ederek 1981’de yapılmıştır.

 

—Daha sonra Gebze yerleşkesine su getirme çalışmaları sırasında bulunan bir mezarın Hannibal’a ait olduğu zannedilmektedir.

 

 

 

Osmanlı Beyliği kurucusu Osman Bey'in oğlu Orhan Bey.

Osmanlı Beyliği kurucusu Osman Bey’in oğlu Orhan Bey.

 

 

1330 yılında Osmanlılarla Bizans arasında yapılan savaştan sonra Gebze´nin de içinde bulunduğu bölge, Osmanlı idaresine dahil edilmiştir.

 

—Bugünkü Gebze´nin kurucusu Orhan Gazi´dir.

 

 

 

Gebze Sultan Orhan Camii

Gebze Sultan Orhan Camii

—

 

Gebze´de kendi adına camide yaptıran Orhan Gazi, bölgede izler bırakan ilk Türk büyüğüdür. Orhan Gazi, bölgenin imarı ve yaşaması için büyük çabalar göstermiştir.

—Bu amaçla işletmeler kurmuş, vakıfları desteklemiştir.

 

 

 

—Gebze Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarına kadar kimi zaman İstanbul´a, daha çok da Kocaeli´ye bağlı bir kaza olarak, önemli bir yer niteliğini uzun yıllar korumuştur.
—
—Cumhuriyet´in ilanına kadar kimi zaman İstanbul, kimi zamanda Kocaeli´ye bağlı bir kaza olan Gebze, Cumhuriyet´in ilanından sonra yeni iller kanununa göre il olan İzmit´e bağlanmıştır.
—Marmara bölgesinin en büyük ikinci ilçesi olup Türkiye sanayisinin %15’ini barındırmaktadır.
—
—
—Anadolu’nun İstanbul’a ve Avrupa’ya bağlantı konumunda bulunan limanlar, havalimanı, devlet demir yolları ve E-5, TEM karayolları çevresinde kurulmuştur. Yolların doğu-batı yönünde olması nedeniyle kentsel alanı ve sanayisi bu doğrultuda gelişmiş bir sanayi bölgesidir.


Yazılıma olan tutkusu için Trakya Üniversitesi - Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri öğrencisi, bölüm temsilcisi ve Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu okul temsilcisi olarak öğrenimini 2016'da tamamladı. Junior Java Developer olarak aktif iş hayatına devam etmektedir.

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2019 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları