Yüksekokulumuzda Kantin Protestosu !

kyçubyo çay protestosu

Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (KYÇUBYO) kantininin, işletmecisinin sözleşmesinin bitmesi hasebiyle 1 hafta önce kapatılması, talebeler tarafından bir gün önce nümayiş yapıldı.

Rektörümüz kantindeki çay ücretinin 0,75 kuruş olmasını tenkit etmiş, “benim talebelerimi kazıklayamazsın” diye bir müddet kantin işletmecisi ile tartışmıştır. Gerekirse 0,20 kuruştan biz satarız hemen yerimizi kurarız demiştir. Bunun üzerine kantin işletmecisi yarın hemen kantin sözleşmesini fesh etmek istemiş ve Rektörümüz hemen gelin hemen fesh edelim demiştir.

Okulun öğle tatili esnasında boşaltılan kantinde yapılan protesto eyleminde, bir grup talebe tarafından piknik tüpü üzerinde çaydanlıkla demlenen çaylar fiyatsız olarak okul talebelerine dağıtıldı.
Takriben 1300 talebesi bulunan okulda kantin olmamasına reaksiyon gösteren talebeler, hiçbir politik düşünce içinde olmadıklarını belirterek, protestonun tamamiyle beşeri bir ihtiyaç hasebiyle yapıldığını dile getirdi.
Okulun, en yakın yerleşim birimine 1,5 kilometre uzaklıkta bulunduğunu ve kısıtlı olan sosyal alanlarının arasında okul kantinin de büyük bir ihtiyaç olduğunu ifade ederek, böyle bir protestonun manalı olacağını düşündüklerini söyledi.
Talebeler, protesto eylemi ile ilgili yaptıkları izahta, “Üniversitelerin talebelerin olduğunun anımsadılması için böyle bir protesto yapıyoruz. Bu protesto tamamiyle kantinin kapatılacağının muhatabı olan bizlere bilgi verilmemesi neticesi ortaya çıkmıştır. Okul idaresi ile kantin işletmecisi arasında bir restleşme neticesi böyle bir mağduriyet yaşıyoruz. Talebelerin sesi nedense pek dikkate alınmıyor. Bu yapılan da bizi dikkate almayanlara bir vurgudur. Kendi aramızda para toplayıp, parasız çay dağıtıyoruz. Talebelik ruhunu burada tekrar anımsadabilirsek ne mutlu bize. Talebeler bilgilendirilmeden bir takım kararlar verilmeye devam edilirse daha da mağduriyet olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.
Medya üyelerinin konu ile ilgili bilgi almak istediği KYÇUBYO Müdürü Doç. Dr. Agah Sinan Ünsar ise müsait olmadığını belirterek medya üyelerini kabul etmedi. Ünsar’ın ayrı olarak okulun güvenlik görevlilerini de basın üyelerini okula soktukları gerekçesiyle fırça attığı ve haklarında işlem yaptıracağını söylediği öğrenildi.

 


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2021 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları