Türkiye Avrupa’da fiber internette bir numara

fiber[1>

Türkiye Avrupa’da fiber internette bir numara

Türkiye, Avrupa’da en yüksek abone kazanımı oranına sahip ülke oldu.

Avrupa’nın en ehemmiyetli pazar araştırması ve danışmanlık firmalarından IDATE, Avrupa Haneye Kadar Fiber İnternet Konseyi (FTTH Council Europe) için hazırladığı 2012 sene sonu raporunda Avrupa Birliği’ne aza ve aday 39 ülkedeki fiber pazarıyla alakalı verilerini, bir gün evvel (14 Mart, Perşembe günü) izah etti.

Rapora göre 2012 seneninde Türkiye, fiber internette 1 milyonun üzerinde hane ulaşımına sahip ülkeler arasında hem fiber hane ulaşımı hem de fiber abone sayısındaki artışla birinci sırada bulunuyor. Fiber hane ulaşım sayısını yüzde 215 oranında, fiber abone sayısını ise yüzde 127 oranında artıran Türkiye, Avrupa’da fiberde en hızlı büyüyen ülke oldu. Türkiye’yi fiber hane ulaşım sayısı itibariyle İspanya, Ukrayna ve Hollanda izlerken, Türkiye yeni abone kazanımı itibariyle da Ukrayna, İspanya ve Bulgaristan’ın önünde bulunuyor.

1363346379_2013-03-14121706[1>

Turkcell Superonline, fiberde 1 milyonun üzerinde hane ulaşımına sahip sayılı operatörden biri…

Raporda Turkcell Superonline da 290 civarındaki fiber internet operatörü arasında 1 milyonun üzerinde hane ulaşımına sahip 15 telekom operatörü arasında bulunuyor. Konuyla alakalı izah yapan Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, raporda Avrupa’nın önde gelen operatörleri arasında bulundukları ve Türkiye’nin fiberdeki öncü konumu için Türkiye hesabına gurur duyduklarını belirterek; “Turkcell Superonline’ın fiber yatırımlarının Türkiye’nin 2023 hedeflerine erişmesine bir adım daha yaklaştırdığına inanıyoruz. Yeni abone kazanımında Avrupa’da ele geçirilen öncü pozisyon, hem bizim hem Türkiye için çok ehemmiyetli bir muvaffakiyet. BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU’nın son raporuna göre Türkiye’de fiber internet abonesi 645 bine erişmiş vaziyette. Bunun yüzde 65’i başka bir deyişle 425 bini Turkcell Superonline’ın fiber abonesi. Fiber pazarındaki öncü konumumuzla ülkemizi Avrupa’da örnek gösterilir hale getirmiş olmak göğsümüzü kabartıyor ” diye konuştu.

Turkcell Superonline’ın fiber yatırımına başladığı 2008 seneninden bu yana, 1,8 milyar TL yatırımla,

1,339 milyon haneye erişerek Avrupa’nın en hızlı büyüyen fiber operatörlerinden biriolduğunu vurgulayan Murat Erkan, “Fiber internet yatırımlarında Avrupa’da büyük bir yarış mevzubahis. Türkiye olarak öne geçmişken yakaladığımız bu fırsatı kullanmalı ve Türkiye’yi bölgenin yeni internet üssü olarak konumlamalıyız. Türkiye’nin yalnızca iç pazarın değil, dış pazarların da teknoloji ürün ve hizmet ihtiyacına cevaplayabilir yerel bir bilişim üssü haline gelmesi gerekiyor. Kendi fiber altyapımız ve beynelmilel işbirliklerimiz sayesinde, Turkcell Superonline olarak bu ihtiyacı öngörerek ortaya koyduğumuz İstanbul’u internetin yeni üssü yapma hedefimize doğru hızla ilerliyoruz. Dünya çapında 70’in üzerinde operatörle ses ve data hizmetlerinde işbirliği yaparak operatörlerin trafiğini taşıyan operatör haline geldik,”Operatörlerin Operatörü” olduk. Bu vizyonla Turkcell Superonline olarak Türkiye’yi ileri taşıyacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2021 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları