Otomotiv Tasarım Yarışması başlıyor!

Otomotiv Tasarım Yarışması başlıyor!

Ar-Ge Proje Pazarı Yarışması ve Otomotiv Tasarım Yarışması” için müracaatlar devam ediyor.

Türkiye otomotiv sektöründe bu sene ikincisi gerçekleştirilen “Türkiye Otomotiv Sektöründe  Ar-Ge Proje Pazarı Yarışması ve Otomotiv Tasarım Yarışması” için müracaatlar devam ediyor.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB)  tarafından  T.C. Ekonomi Bakanlığı   desteği ve Türkiye İhracatçıları Meclisi koordinatörlüğünde 17-18 Nisan tarihleri arasında Bursa Merinos Atatürk Kurultay Merkezi’nde tertip edecek 2. Ar-Ge Proje Pazarı ve 2.OtomotivTasarım Yarışması için müracaatlar devam ediyor. “Türkiye Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje  Pazarı ve Tasarım Yarışması” sektörde çalışan profesyoneller, araştırmacılar, akademisyenler, alakalı dallarda eğitim alan talebeler ve otomobil tutkunlarını içine alan geniş bir kitlenin yaratıcı fikirlerini ortaya koyabileceği, “Ar-Ge Proje Pazarı” ve ” Otomotiv Tasarım Yarışması” olmak üzere iki değişik projeyi kapsıyor.

1361887621_otomotivtasarimyarismasi-420x215[1>

2. Otomotiv Tasarım Yarışması

İlki 2012 yılında tertip eden Otomotiv Tasarım Yarışması tasarım tutkunlarını kendi hayallerindeki  tasarımları hayata geçirme keyfini yaşatıyor. Uludağ Otomotiv Endüstrisi  İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından otomotiv sektöründe ürünlerin geliştirilmesi ve tasarım etkinliklerinin yaygınlaştırılması emeliyle tertip eden bu yarışmayla otomotiv sektörü ve otomotiv kullanıcıları için yenilikçi tasarımların desteklenmesi amaçlanıyor.

“Otomotiv Tasarım Yarışması”, üniversite talebelerinin yanı sıra, profesyonel çevreler ile değerli bir fikri olan ve katılım kriterlerini karşılayan herkese açık bir müsabaka olarak tertip ediyor. Katılımcılardan özgün ve yenilikçi projeler geliştirilmesinin beklendiği son müracaat tarihi 15 Mart olan “Otomotiv Tasarım Yarışması”, komponent bazında; Ergonomi,  Yenilenebilir Enerji – Etraf, Emniyet, Mekanik Fonksiyonellik olmak üzere 4 kategoride katılıma olanağı sunuyor.

“Ar-Ge Proje Pazarı”, Profesyoneller ile Endüstricileri Bir Araya Getiriyor

Geçtiğimiz sene ilki tertip eden yarışmanın diğer bir ayağı olan “Ar-Ge Proje Pazarı” profesyonelleri ve endüstricileri bir araya getiriyor. Akademik ve ilmi araştırma faaliyeti yürüten üniversite, araştırma merkezi ve firmalar, endüstriciler, profesyonel olarak bu işle ilgilenen herkesin projelerinin endüstriye kazandırılması emeliyle tertip eden yarışmada sektörün ihtiyaçları doğrultusunda belirlenerek yapılması istenen Ar-ge projeleri, kategori ayrımı olmaksızın ele alınıyor. Müsabaka nihayetinde, projeleri seçilen araştırmacı ve akademisyenlerin tasarımlarını sunabileceği ve endüstricilerle bir araya gelerek bire bir müzakere imkanına sahip olacakları bir sergide tertip ediyor.

Katılımcıları, Takriben  300 bin Türk Lirası Para Ödülü ve 2 Senelik Yurtdışı Eğitim  Olanağı Bekliyor…

“Otomotiv Tasarım” ve “Ar-Ge Proje Pazarı”  yarışmalarında değerlendirmeler belirlenen dört kategori üzerinden yapılıyor. Ar-Ge Proje Pazarı için her kategoriden ilk 3’e girenler ödüllendirilirken, Otomotiv Tasarım Yarışması’nda profesyoneller ve üniversite talebeleri için ayrı değerlendirme yapılıyor ve yeniden her kategoriden ilk 3’e girenler ödüllendiriliyor. 1.’lerin10 bin, 2.’lerin 6 bin, 3.’lerin ise 3.000 Türk Lirası ve AR-GE Proje Pazarı için de her kategoriden ilk 3’e girenlerden 1.’nin 50 bin, 2.’nin 30 bin, 3.’nün ise 20 bin Türk Lirası para  ödülü kazanacağı yarışmalarda verilecek takriben para ödülü ise 300 bin Türk Lirası. Ayrı olarak  Otomotiv Tasarım Yarışması’nda dereceye giren 2 tasarımcı, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle 2 senelik yurtdışı eğitimi kazanıyor.

2023 İhracat Taktiği dahilinde ülkemizde arge ve tasarım kültürünün yerleşmesi ve teknoloji ile bütünleşmesi, ARGE ve TASARIM konularında yeterli birikimin oluşturulması, ihracatta katma değerin artırılması, yeni teknolojiler ile imalat yapılması, komponent bazlı yenilikçi ürünler tasarlanması, yeni tasarımcılar yetiştirilmesinin teşvik edilmesi, üniversite-endüstri işbirliğinin güçlendirilmesi ve ülkemiz ihracatçıları tarafından özgün ürünlerin üretilip, dünya pazarlarına sunulması amaçıyla tertip eden yarışmanın başvurları 1 Nisan 2013’e kadar devam ediyor.

 


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Bir Yanıt “Otomotiv Tasarım Yarışması başlıyor!”

  1. selami dedi ki:

    merhaba hayalimde bir araba modeli var benim arabam adlı tamamı türk yapımı olaçak bir proje hem devlet için hemde halk için yararlı bi düşünçe ilgilenen olursa mesajını beklıom

Yorum Yaz

© 2021 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları