Düşünce gücü ile tablet kontrolü sağlandı!

Düşünce gücü ile tablet kontrolü sağlandı!

Samsung’un iştirak ettiği çalışmada Galaxy Note 10.1 ile düşünce gücü ile irtibat sağlandı.

Mobil dünyasının içerisinde bulunduğu hızlı yükseliş her geçen gün karşımıza değişik bir yeniliği çıkarıyor. iPhone 4S ile öncelikle sesle kontrol başlamış daha sonra ise Galaxy S III’te gözle kontrol sağlanarak bazı komutlar telefona veyahut tabletlere gönderilmeye başlandı. Bu sene içerisinde karşımıza çıkan Galaxy S4 ve Optimus G Pro modellerinde gözle kontrol bir adım daha ileri taşındı.

Samsung’un üzerinde çalıştığı yeni teknolojisi ise telefon ya da tabletlerin düşünce gücü ile kontrol edilmesi üzerine. Texas Üniversitesi ile yapılan ortak teşebbüs sayesinde kontrollerin sağlamasında bir mertebe geride bırakıldı. Üniversitede görev yapan elektrik mühendislerinden Roozbeh Jafari, EGG elektrotların bağlı olduğu bir düzeneği takmasıyla Samsung’un Galaxy Note 10.1 tableti arasında bağlantı kuruyor.

1366692786_1[1>

Ele geçirilen etkileşim neticesinde tablete bir takım komutlar gönderiliyor. Mevzubahis komutlarda %80 ile 95 arasında bir muvaffakiyet sağlanırken, düşünce gücü ile gönderilen komutların gerçekleşme müddeti ise 5 saniye.

Samsung ve Texas Üniversitesi arasında sürdürülen çalışma daha yeni ve süreç içerisinde büyük gelişme gösterecektir. Daimi bir kask takılarak bir telefon veyahut tabletin kontrol edilmesi şu an için kullanılabilirlik açısında pek uygun değil ancak, cihazlara dokunamayan başka bir söyleme vücutlarının belirli bölgeleri tutmayanlar için kayda değer bir gelişme olarak gösterilebilir.

 


Java Developer

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2020 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları