Artık protez eller de hissedecek!

takma el

Yapay uzuvlar, robotik uzuvlar ve sentetik kana ile geliştirilen ”biyonik adam” Londra’daki Bilim Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

Hastalık hasebiyle kesilmek zorunda kalan veya doğuştan uzuvları olmayan insanlar için yapay uzuvlar gerçeği gibi olmasa da insanlara büyük kolaylık sağlıyor. Yapay uzuvlar, robotik uzuvlar ve sentetik kana ile geliştirilen ”biyonik adam” Londra’daki Bilim Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

Biyonik robot insana çok benziyor ve bu robot 600 bin Euro’ya mal oldu. Gövdeye yerleştirilen takma uzuvlar bir kan pompalama sistemiyle bitirdi. Ayrı olarak sistemin modifiye polimer damarlar aracılığıyla çalışması sağlandı. Biyonik dalak ilave ederek kanın temizlenmesi, yapay pankreas aracılığıyla da şeker düzeyinin ayarlanması gerçekleştirildi.

protez eller

Zürih Üniversitesi bilim insanlarından Dr. Bertolt Meyer’de bir protez kullanıcısı ve doktora göre biyonik adamın en çarpıcı yanı, nano parçacıklardan yapılan ve oksijeni vücuda yayabilme özelliği taşınmasını sağlayan damarlarında gezen sentetik kan.

Elektrotların direk sinir sistemine bağlandığı biyonik elle hissetmesi de teknolojide ayrı ehemmiyetli bir gelişme oldu. Biyonik elin hareketleri düşünceyle kontrol edilebiliyor ve beyne sinyaller gönderebiliyor.

 


Yazılıma olan tutkusu için Trakya Üniversitesi - Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri öğrencisi, bölüm temsilcisi ve Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu okul temsilcisi olarak öğrenimini 2016'da tamamladı. Junior Java Developer olarak aktif iş hayatına devam etmektedir.

Yazıyı Paylaş

Recent Articles

Yorum Yaz

© 2018 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları