AMD’nin eski nesil bazı işlemcileri, Windows 8.1’in 64-bit versiyonu ile uyumlu değil

AMD64x2win81_erdiozuag[1]

AMD’nin eski nesil bazı işlemcileri, Windows 8.1’in 64-bit versiyonu ile uyumlu değil

AMD’nin bir döneme damgasını vuran bazı işlemci modelleri, Windows 8.1 ile problem yaşıyor. Microsoft tarafından da doğrulanan bilgiye göre,  güvenlik verimliliğini arttırabilmek adına Windows 8.1’den kaldırılan CMPXCHG16b komutu nedeniyle, AMD64 serisi Athlon X2 64 ve Opteron 185 serisi işlemcilerin kullanıldığı sistemlere, Windows 8.1’in 64-versiyonu malesef kurulamıyor.

Bu işlemcilerin çalıştırdığı sisteme sahip kullanıcılar, dilerlerse Windows 8.1’in 32-bit versiyonunu kullanabilirler. Microsoft cephesi, bu değişiklikten etkilenen bilgisayar sayısının son derece az olduğunu belirtiyor. Seattle merkezli şirketin bu açıklaması, en azından mevcut durum itibariyle, konuya çözüm olacak bir güncellemenin yakın gelecekte pek mümkün olmayacağının sinyali olarak değerlendiriliyor.

 


Yazılıma olan tutkusu için Trakya Üniversitesi - Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri öğrencisi, bölüm temsilcisi ve Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu okul temsilcisi olarak öğrenimini 2016'da tamamladı. Junior Java Developer olarak aktif iş hayatına devam etmektedir.

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2019 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları