A’dan Z’ye Intel’in Haswell işlemcileri!

2013060909161631572[1>

A’dan Z’ye Intel’in Haswell işlemcileri!

Intel’in 4. nesil Core işlemcisi Haswell, laptop, tabletler ve masaüstü PC’ler için neler sunuyor?

Intel’in yeni Haswell çipleriyle nihayetinde tanıştık. Peki bu sizi ne kadar ilgilendiriyor? Yanıtı tamamiyle PC’lerden ne beklediğinize bağlı.

Intel’in 22nm‘lik işlemcilerinden oluşan yeni Haswell ailesi, raflarda yeniden i3, i5 ve i7 olarak yerini alacak. Peki Intel’in mobil özellikleriyle öne çıkan yeni işlemcisi, masaüstünde de o kadar iyi mi? Biraz evet, biraz hayır. Intel’in bizi yarı yolda bıraktığı yerler, aslında firmanın tamamen kontrolü altında olan yerler.

Her şey taşınabilirlik için

Haswell ile Intel, masaüstü PC’lerdeki performansı artırmak üzere hemen hemen hiçbir şey yapmıyor. Ancak Haswell, taşınabilir PC’ler için çok şey dile getiriyor. Haswell’in bilişimde yeni bir çağbaşlattığını dahi söylemeniz olası. Haswell sayesinde laptop’ların pili bir hafta dayanabilirken, masaüstü PC’lerin gücüne sahpi tabletler üretmek mümkün hale geliyor.

Intel’in güç tüketimi ve entegre grafikler üzerinde yaptığı geliştirmeler akılalmaz. Geliştirmeler, gelecekteki ultra-taşınabilir PC’ler ve mini oyun makineleri için de ümit veriyor.

Haswell’in dezavantajı ise, az önce de belirttiğimiz gibi, Intel’in yeni işlemcisinde masaüstü kullanıcılarını daha da yabana atmış olması.

Haswell’in güç verimliliği

Intel, Haswell’in x86 PC işlemcilerinde nesilden nesile şimdiye kadarki en büyük güç verimliliği kazancını sunduğunu söylüyor. Başka bir deyişle Haswell, Netburst Pentium 4‘ten ilk Core Duo işlemcilere geçerken sunulan güç tasarrufundan bile fazlasını sunuyor.

Peki Intel bunu nasıl muvaffak oldu? Bu geliştirmeler, laptop’lar ve tabletler için ne manaya geliyor?

Intel, güç tüketimini azaltma işlemine hedeflerini değiştirerek başladı. Mobil cihazlarda kendisine35-45 watt‘lık bir tasarım hududu koyan Intel’in hedefi şu an 10-20 watt.

İşlemci devi, bu geliştirmeleri son birkaç yıldır çipleri peş peşe yerleştirerek muvaffak oluyor. Burada işlemciye daha fazla işlev ilave etmesi ehemmiyetli rol oynuyor. Bugünlerde hafıza denetimcisinden I/O’a ve grafiklere hepsi bir çipte toplanıyor.

Ivy Bridge jenerasyonu ultrabook’ların 5 saatten fazla pil ömrü sunması gerekiyor. Haswell ise bu müddeti Windows 8’de 9 saatlik bekleme müddetine ve 6 saatlik HD video yürütmeye kadar yükseltiyor. Dahası bir Haswell notebook, 7 gün süresince bekleme modunda e-postalarınızı ve sosyal ağ aktüellemelerinizi kontrol edebiliyor. Bu işlev çipin yeni “uyuma vaziyetleri” sayesinde sunuluyor. Bu uyuma vaziyetleri, CPU çekirdekleri boştayken temel olarak daha önceki suspend-to-RAM vaziyetinin pil performansını sunabiliyor. Bu sayede PC’nizi açtığınızda en son e-postalarınız ve aktüellemeleriniz hemen karşınıza geliyor.

Düşük güç, bu arada yeni tür mobil cihazlara imkan tanıyor. Söz ettiğimiz cihazlar tabi ki tabletler. Bu işlemin Ivy Bridge ile başladığını söyleyebilirsiniz, çünkü Microsoft’unSurface Pro tabletinde Ivy Bridge Core i5 işlemcisi bulunuyor. Ancak Haswell ile birlikte Surface Pro’nun tasarımındaki fazladan kalınlık ve vasat pil ömrü ortadan kalkabilir. iPad adaler ince ve hafif bir tablette masaüstü uygulamalarınızı çalıştırabildiğinizi düşünün. Daha düşük bir güç tüketimi veya şu anki güç düzeyinde daha iyi bir performans, hanemizde kullanacağımız yeni nesil kutular ve sistemlerin önünü açacaktır.

Haswell grafikleri

Haswell ile birlikte gelen en ehemmiyetli ikinci geliştirme, grafikleri ilgilendiriyor. Yeni nesil işlemci, Intel’in şimdiye kadarki en kuvvetli grafik çekirdeğini üzerinde barındırıyor. Grafik çekirdeğinin çok sayıda değişik sürümü de olsa kullanılan teknoloji çok fazla değişmemiş vaziyette. Değişen, Intel’in grafikler için harcamak istediği silikon miktarı. Şirket bu konuda hiç fakat hiç eli sıkı davranmamış.

Intel HD Graphics’in Sandy Bridge sürümü, 1.150Mhz’te 16 yürütüme birimiyle çalışıyor. Haswell birim sayısını 40’a, saat hızını ise 1.300Mhz’e yükseltiyor. Dahası Intel, Haswell’e isteğe bağlı 128MB’lık bir eDRAM ilave etmiş bulunuyor. Bu bölüm farklı bir silikon olarak işlemcinin üzerinde bulunuyor ve hem grafik, hem de işlemci çekirdekleri için ortak L4 önbelleği olarak çalışıyor. eDRAM’in en ehemmiyetli görevlerinden bir tanesi, entegre grafiklerin ortak meselesi olan grafik performansını artırmak. Bu artırımın ne kadar olduğunu görmek için ise biraz beklememiz gerekecek.

Haswell mimarisi

Intel’in işlemci çekirdeklerinde yaptığı bir hayli küçük ince ayar var. Sözgelişi firma, yeni işlemcisine AVX2 denilen mecburi ek kayan nokta yönergelerini ilave etmiş bulunuyor. Bunun yanında data düzeyindeki yapıların boyutu büyütülerek Haswell’in ILP‘si (instruction level parallelism) geliştirilmiş.

Ancak işlemci, Ivy Bridge‘de kullanılan 14-19 evreli komut zincirine sahip dörtlü çalıştırma motoruyla hemen hemen aynı çalıştırma motoruna sahip. Bunun manası, işlemcinin saat döngüsü başına Ivy Bridge’e oldukça yakın sayıda iş yapması.

Bu ise performans artırımı için saat hızlarına bakmanız gerektiğini gösteriyor. Ancak Intel, bu alanda rastgele bir geliştirme yapmamış. En üst düzey Intel Core i7-4770K, selefi Core i7-3770K ile aynı 3.5GHz düşünülen frekansa sahip. Çekirdek sayısında da rastgele bir değişiklik yok ve işlemci, en fazla dört çekirdekle geliyor.

Haswell Core i7-4770K, Core i7-875K’ya göre kabaca iki kat daha fazla transistöre sahip, ancak iki işlemci de dört çekirdekli. Intel, PC sahiplerinin çoğunu ilgilendirmese de grafik çekirdeğini geliştirmeyi seçenek etmiş.

Haswell işlemcilerdeki bir başka ehemmiyetli değişiklik ise overclock ile ilgili yapılan küçük değişiklik. Intel, çarpan kilidi açık K serisinde baseclock üzerinden overclock’a müsaade ediyor. Ancak bunun yalnızca K serisi çiplerde desteklenmesi, değişikliğin ehemmiyetini azaltıyor.

Haswell, yine farklı bir soketle geliyor. Şu anki PC’leri bir Haswell işlemciye yükseltmeniz olanaksız, en azından yeni bir anakarta ihtiyacınız var.

Haswell çipsetleri

Haswell destekli en ehemmiyetli çipsetler arasında şu anki Z77’nin yerine geçen Z87, H87 ve H81 var. Intel yeni çipsette kimi işlevleri Haswell işlemcinin içine taşımış, böylelikle bu işlevleri anakart üzerinden kaldırmış. Örnek vermek gerekirse entegre grafiklerle alakalı arayüzler artık çoğunlukla işlemci üzerinde bulunuyor. Buna ek olarakDisplayport arayüzü artık 3.840×2.160 çözünürlüğünü destekliyor. İşin enteresan yanı, bu şekilde Asus’un 4K çözünürlüklü 32 inç’lik monitörünün de desteklenmiş olması.

Z87 PCH, aslında Z77’den fiziksel manada daha az yer kaplıyor. Ancak bu, bir takım spesifikasyonlarda geliştirme yapılmadığı mananına gelmiyor. Sözgelişi tüm SATA portları artık6Gbps hızını destekliyor. Desteklenenler arasında 1.600Mhz’e kadar DDR hafıza çubukları, bir 16 yollu PCI Express grafik kartı veya çift yollu bir kart ve fazlası var.

Peki bu yenilikler Haswell’i masaüstü PC’ler için yeterince heyecan verici kılıyor mu? Açıkçası hayır. 6 tane SATA 6Gbps portuna sahip olabilirsiniz, ancak SATA 6Gbps bile en hızlı SSD’lerin ihtiyacını karşılayamıyor.

Masaüstü Haswell işlemciler: Hangi seçenekler var?

Haswell işlemciler masaüstü PC’leri için büyük bir yenilik getirmese de yeni bir işlemci satın almayı düşünüyorsanız, onu listenize ilave etmelisiniz.

Peki satın alabileceğiniz hangi modeller var? Mobilde birkaç çift ve dört çekirdekli seçeneğiniz bulunuyor. H ve M ailesindeki dört çekirdeklilerden M’de bulunanlar, Iris Pro ile en yüksek 3D performansını sunmayı amaçlıyor.

 


Yazılıma olan tutkusu için Trakya Üniversitesi - Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri öğrencisi, bölüm temsilcisi ve Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu okul temsilcisi olarak öğrenimini 2016'da tamamladı. Junior Java Developer olarak aktif iş hayatına devam etmektedir.

Yazıyı Paylaş

Related Articles

Yorum Yaz

© 2020 Onur Arslan. Tüm Hakları Saklıdır. · RSS Yazıları · RSS Yorumları